Internetowa gazetka uczniów Zespołu Szkół im. M. Konopnickiej w Graboszycach

W szkole

niedziela, 22 listopada 2015

     We wrześniu i październiku nasi najmłodsi uczniowie wzięli udział w projekcie ekologicznym pt. „Potwór Śmieciotwór”.
   Poprzez świetną zabawę dzieci z przedszkola i klas  1-3 szkoły podstawowej nauczyły się segregować śmieci. W świat ekologii wprowadziły nas specjalne książeczki, w których znalazły się kolorowanki, zadania oraz opowiastki na temat ekologicznych źródeł ogrzewania, szkodliwych dla środowiska spalin czy zanieczyszczeń wody. Potwór Śmieciotwór zaproponował rozwiązania, które mogą uratować nasze środowisko, m. in. sadzenie drzew, krzewów, kwiatów, tworzenie kompostów, uczestniczenie w akcjach sprzątania Ziemi czy chociaż wtórne wykorzystanie odpadów.
   Powszechnie wiadomo, że niepotrzebny papier można zmienić w nowy zeszyt, a szklaną butelkę w szklankę lub w słoik. Ale czy każdy wie, że  z większej ilości butelek plastikowych po wodzie mineralnej może powstać polar na zimę lub plecak, rury kanalizacyjne, a nawet narzędzia malarskie? Dzieci już się o tym dowiedziały!

                                                                                  p. Katarzyna Jabcoń
poniedziałek, 29 czerwca 2015

         14 maja w naszej szkole odbyła się uroczystość Nauczycielskiego Dnia Pamięci                  i Pokoju.
     Na to wydarzenie przybyło wiele gości, m.in. przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego, Kuratorium Oświaty, gminy Zator. Pojawili się także emerytowani nauczyciele pracujący kiedyś w Graboszycach oraz rodzice. Najpierw wprowadzono poczty sztandarowe oraz zaśpiewano hymn Polski - „Mazurka Dąbrowskiego". Następnie głos zabrała pani dyrektor, która powitała gości. Po krótkiej przemowie zaprosiła wszystkich na montaż słowno - muzyczny przygotowany przez panie Katarzynę Jabcoń oraz Marzenę Tomiak. Motywem przewodnim występu były kwiaty, a w szczególności czerwone maki, które dostali goście obecni na uroczystości. Szkolny chór wzruszająco wykonał wszystkie pieśni patriotyczne do akompaniamentu pianina. Grał na nim pan Jakub Żemła. Wiersze oraz fragmenty prozy zaprezentowane przez naszych uczniów poruszyły gości. Później nastąpiła podniosła chwila, podczas której syn Jana Szklarza - pan Andrzej Szklarz przekazał na ręce pani dyrektor pamiątki po zmarłych rodzicach. Następnie wszyscy przemaszerowali przed głaz z tablicą upamiętniającą śmierć byłego kierownika szkoły. Tam zaśpiewano uroczyście „Rotę". Później goście złożyli pod pomnikiem pamięci kwiaty i znicze.
      Po oficjalnym zakończeniu wszyscy przybyli mogli podziwiać tablice, na których w skrócie została przedstawiona historia szkoły. Warto było również zobaczyć prezentację multimedialną na temat działalności i funkcjonowania naszej placówki.

                                                                Daria Twardowska - uczennica klasy III gimnazjum


poniedziałek, 24 listopada 2014

      13 listopada br. uczennice klasy II gimnazjum: Weronika Wiecheć, Gabriela Wojtyła, Monika Woźniak, Sylwia Czopek oraz Wiktoria Galus (nieobecna z powodu choroby zaprezentowały efekty realizacji projektu gimnazjalnego na temat: „Dlaczego i w jaki sposób Polacy świętują 11. listopada jako Narodowe Święto Niepodległości?”. Podczas realizacji projektu dotarły do różnych informacji historycznych dotyczących np. przyczyn upadku Rzeczpospolitej w XVIII w., czasów, kiedy Polska jako kraj zniknęła z map Europy, lat I wojny  światowej, której zakończenie stało się początkiem naszej wolności po 123 latach zaborów. Zaprezentowały sylwetkę marszałka Józefa Piłsudskiego oraz jego zasługi w walce o wolność Polski (m.in. utworzenie I Kompanii Kadrowej i Legionów Polskich), sposób obchodzenia tego dnia na przestrzeni blisko 100 lat (od dwudziestolecia międzywojennego aż do dnia dzisiejszego). Wskazały na szczególnie ważny rok 1989,  kiedy pod nazwą Narodowe Święto Niepodległości w dniu 11 listopada obchodzimy jedno      z najważniejszych świąt państwowych.
   Ich wystąpienie miało bardzo uroczysty charakter. Zgromadzeni uczniowie odśpiewali hymn państwowy oraz hymn szkoły, ale śpiewane były również legionowe piosenki. Każdy z uczestników prezentacji – apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości miał przypiętą kokardę narodową jako symbol jedności wszystkich Polaków.

                                                                                     mgr A. Kruk


piątek, 27 grudnia 2013

      20 grudnia 2013 roku zebraliśmy się wszyscy (uczniowie, nauczycieli, pracownicy obsługi i emeryci z naszej szkoły) na wspólnej wigilii, która odbyła się na odświętnie przygotowanej sali gimnastycznej. Było to zupełnie inne spotkanie. Przy stole wigilijnym nakrytym białym obrusem poczuliśmy się jak w gronie rodzinnym. Po występie jasełkowym przygotowanym przez uczniów kl. I gimnazjum oraz VI szkoły podstawowej pod kierunkiem Pani A. Kołodziejczyk i R. Pilch-Kijowskiej życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia złożyła Pani dyrektor wspólnie z przedstawicielami samorządu uczniowskiego naszej szkoły. Potem łamiąc się opłatkiem, składaliśmy sobie życzenia przy wigilijnym stole. Spotkanie zakończyło wspólne śpiewanie kolęd, które dodatkowo wzmocniło świąteczny nastrój. 
1 , 2 , 3
Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl statystyka