Internetowa gazetka uczniów Zespołu Szkół im. M. Konopnickiej w Graboszycach

Wydarzyło się

wtorek, 26 stycznia 2016

      17 stycznia 2016 r. w Domu Ludowym w Graboszycach odbył się Dzień Seniora.
Na uroczystość zostali zaproszeni dziadkowie i babcie naszych uczniów z różnych miejscowości oraz seniorzy z Graboszyc. Przybyło wielu gości, m.in. współorganizator uroczystości - Burmistrz Zatora –  pan Mariusz Makuch oraz jego żona, Przewodniczący Rady Miejskiej w Zatorze – pan Stanisław Orlicki, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury     w Zatorze - pani Elżbieta Mostowik, a także Sołtys Graboszyc – pan Józef Semik z małżonką.
    Na początku przedszkolaki oraz najmłodsi uczniowie z klas I - III zaprezentowali wspaniałe przedstawienie pt. „Calineczka”. Nie zabrakło pięknych strojów oraz dekoracji. Dzieci bardzo wczuły się w rolę młodych aktorów - cudownie tańczyły, śpiewały, dlatego zgromadzona publiczność była zachwycona. Kolejnym punktem programu okazał się występ dwóch grup tanecznych z naszej szkoły, których opiekunką jest pani Anna Skawińska. Dobra zabawa towarzyszyła więc oglądaniu „Walki dobra ze złem” oraz „Eleganckiego przyjęcia”. Na twarzach naszych drogich seniorów wciąż gościły uśmiech          i zadowolenie. Następnie mogliśmy usłyszeć zapadające w pamięć, a także wpadające w ucho piosenki. Przy następujących słowach z utworu pt. „Tolerancja” nasi goście mieli okazję do radosnych i wzruszających wspomnień:
„Na miły Bóg,
Życie nie tylko po to jest, by brać,
Życie nie po to, by bezczynnie trwać
I aby żyć siebie samego trzeba dać.”
       Na zakończenie Pani Dyrektor – Bogumiła Chmielowska, Burmistrza Zatora – pan Mariusz Makuch, Przewodniczący Rady Miejskiej w Zatorze – pan Stanisław Orlicki oraz Sołtys Graboszyc – pan Józef Semik złożyli wszystkim ukochanym seniorom życzenia.
       Był też  moment na wręczenie im podarunków, a także poczęstunek, który przygotowały mamy naszych uczniów z Rady Rodziców przy Zespole Szkół                     w Graboszycach.
     Dzień Seniora to szczególne święto. Jeszcze raz chcielibyśmy podziękować naszym gościom za mądrość oraz miłość, jakimi obdarowują młodsze pokolenia.  

 niedziela, 22 listopada 2015

  10 listopada br. w naszej szkole odbył się Dzień z Technologią. Uczniowie klasy II gimnazjum wraz z opiekunami zaprezentowali swoim kolegom z gimnazjum oraz ze szkoły podstawowej możliwości wykorzystania Technologii Informacyjno - Komunikacyjnej do nauki języków obcych.
   Klasa II gimnazjum podzieliła się na grupy. Każda wyszukała i opracowała w domu ciekawe strony internetowe, programy oraz aplikacje, za pomocą których w każdej chwili i miejscu można uczyć się słówek, poznawać gramatykę, doskonalić umiejętność słuchania oraz pisania w języku obcym.
   Uczniowie wykonali również plakaty informujące o terminie i miejscu wydarzenia. Niektóre z nich powstały w programie Paint. Aby konsultować się z nauczycielami oraz pozostałymi członkami grupy, utworzone zostały specjalne grupy na portalu społecznościowym Facebook.
    W dniu wydarzenia uczniowie klasy II przedstawili krótkie prezentacje swoich aplikacji, pokazali pozostałym uczniom, w jaki sposób można je zainstalować i opisali, jak wykorzystywać do nauki. Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę. W tym dniu wszyscy przynieśli do szkoły smartfony i tablety, więc każdy uczeń miał okazję wypróbować nowo poznaną aplikację. A były to między innymi strony internetowe do nauki słownictwa: angielskie słówka.pl, my word book 2, duolingo, ling ling, elector, busuu, niemieckie słówka.pl, programy wspomagające umiejętność słuchania oraz pisania: english attack, lyrics training, voki, a także z ćwiczeniami gramatycznymi: learning apps.
     Uczniowie z zaciekawieniem słuchali swoich starszych kolegów i i krok po kroku poznawali nowoczesne narzędzia ułatwiające naukę języków obcych. Wszyscy pracowali z wielkim zaangażowaniem. Dodatkową atrakcją był konkurs z użyciem kodów QR. Za rozszyfrowanie i wykonanie zadania uczniowie otrzymywali ocenę z aktywności.
   Wszyscy zgodnie uznali to wydarzenie za atrakcyjne i zachęcające do używania technologii informacyjno - komunikacyjnej na co dzień.

                                                                         p. Maria Smreczyńska


 

 niedziela, 04 października 2015

      25.09.15r wszystkie klasy gimnazjum pojechały do Krakowa na Noc Naukowców.
   Pierwszym celem naszej wycieczki był Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zobaczyliśmy tam niezwykły pokaz z udziałem ciekłego azotu. Wszyscy byliśmy zachwyceni i nie dało się znaleźć nikogo, kto by nie oglądał go z zaciekawieniem. Następnie, nadal będąc pod wrażeniem tego, co zobaczyliśmy, przeszliśmy do budynku Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego znajdującego się naprzeciwko Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Uczyliśmy się tam poprzez zabawę, a dokładniej układaliśmy różne figury geometryczne z takich specjalnych, namagnesowanych patyczków oraz kuleczek. Kolejnym celem naszej podróży stało się Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego. To był nasz główny cel podróży. Najpierw dowiedzieliśmy się i zobaczyliśmy, na czym polega praca radioastronoma oraz jak wygląda i działa antena radiowa oraz budynek obsługi. Potem odwiedziliśmy kopułę astronomiczną, pod którą spoczywała luneta astronomiczna na dość starym i zabytkowym montażu. Całość pochodziła z 1868, więc widzieliśmy na własne oczy kawał historii. Ostatnim celem naszej Nocy Naukowców był stary fort, w którym usłyszeliśmy dwie ciekawe prelekcje na temat gwiazdozbiorów oraz rodzajów                   i pochodzenia galaktyk.
   Wycieczkę wszyscy uznaliśmy za najlepsze wydarzenie roku. Na pewno w przyszłym też odwiedzimy Kraków i w nocy staniemy się naukowcami.
                                                                            Damian Babiński, p. M. Smreczyńska

niedziela, 27 września 2015

       16 września przybyła do nas niecodzienna osobowość. Zebraliśmy się na sali gimnastycznej o 9.30, usiedliśmy w ławkach i czekaliśmy ze zniecierpliwieniem.
        Nagle przyszedł pan Stanisław - współreżyser wielu filmów, które można było zobaczyć w telewizji. Przedstawił nam historię Juriego - kilkukrotnego zdobywcy tytułu „człowieka mistrza". Dopowiedział także, że pan Ziniewicz przybędzie następnego dnia, aby pokazać nam swoje możliwości.
        Zgodnie z obietnicą zaszczycił nas swoją obecnością. Na początku pokazał zapierający dech w piersiach pokaz. Mistrz owinął bowiem wokół swojej szyi metalowy pręt. Potem chodził po ostrych szkłach z dodatkowym obciążeniem. Człowiek ten potrafił utrzymać na sobie nie tylko dziesięciu ludzi, jak nam to zaprezentował, ale nawet dwutonową ciężarówkę - o czym poinformował nas pan Stanisław. Na koniec pokazu „Możliwości ludzkiego organizmu” Jurij przeszedł po ostrych jak brzytwa mieczach.
         Po półtoragodzinnych przeżyciach pożegnał się z nami i opuścił nasze skromne progi. Wszyscy wróciliśmy do klas z uśmiechem na twarzach.

                                        Magdalena Kokoszka i Justyna Klimek - uczennice klasy II gimnazjum

„Pokaz pod tytułem ,,Możliwości  ciała ludzkiego" bardzo mi się podobał. Nigdy nie widziałem takiego pokazu i na pewno nigdy go nie zapomnę. Do tej pory jestem pełen podziwu, jak ten człowiek potrafił wykonać takie niesamowite rzeczy”.

                                                                                 Adrian, kl. III G                           

„Najbardziej z pokazu "Możliwości organizmu ludzkiego" podobał mi się numer, w którym Pan Jurij Zieniewicz położył się na potłuczonym szkle, następnie położył na klatkę piersiową dużą deskę i kazał wejść na nią kilku nauczycielom oraz uczniom. Nie mogłam uwierzyć, że ten Pan wytrzyma nacisk na ciało równy 800 kg, ale tak się stało. Warto było pójść na ten pokaz i zobaczyć, jak człowiek jest w stanie zapanować nad własnym ciałem”.    

                                                                                       Gabriela, kl. III G

„Występ Jurija Ziniewicza, według mnie, był bardzo ekscytujący. Rzeczy które wykonywał
 momentami były zaskakujące, śmieszne, a chwilami zapierające dech w piersiach.
Ja osobiście odebrałam występ bardzo pozytywnie i chętnie obejrzałabym go po raz drugi”.  

                                                                                       Monika, kl. III G

„Podczas pokazu "Możliwości ludzkiego organizmu" największe wrażenie zrobił na mnie numer, gdy Jurij Ziniewicz położył się na potłuczonym szkle, a na nim umieszczono ponad 800 kg ciężaru. Zadziwiło mnie to, iż z wyglądu niepozorny mężczyzna, ma w sobie tyle siły
i energii, aby wykonać tak niebezpieczny numer i wyjść z tego bez żadnych obrażeń”.

                                                                                        Wiktoria, kl. III G

„W przedstawieniu najbardziej zaimponowała mi odwaga, z jaką Pan Jurij wykonywał niebezpieczne sztuczki. Podobał mi się trik, w którym mężczyzna leżał na roztłuczonym szkle. Na jego klatce piersiowej położono podest, na który weszli wszyscy nauczyciele i 4 uczniów. Duże wrażenie zrobiło na mnie też to, jak bohater występu położył się na gwoździach,  po czym położono na nim kowadło i uderzano w nie młotem,  a na jego plecach nie było najmniejszego śladu gwoździ”.
                                                                                        Weronika, kl. III G
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 45
Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl statystyka