Internetowa gazetka uczniów Zespołu Szkół im. M. Konopnickiej w Graboszycach
poniedziałek, 08 czerwca 2015

    W piątek 22 maja przedszkolaki spotkały się z  rudowłosą Pippi (nieco zapomnianą lub nawet nieznaną przez najmłodsze pokolenie).
     Miłośniczka przygód i zabaw przypomniała się dzieciom poprzez film fabularny, ale również we własnej osobie. Przed przedszkolakami stanęła prawdziwa Pippi (niewiarygodne, jak szeroko można otworzyć oczy i usta ze zdumienia). A jej słynna cecha dawania innym radości znalazła wyraz w zabawach przygotowanych na tę okoliczność w Bibliotece Publicznej w Zatorze.
   Dzieciaki przemieszczały się po linie, wieszały pranie Pana Nielssona, wykonywały postać małpki i Pippi z różnych materiałów, dekorowały Willę Śmiesznotkę, poszukiwały skrzyni ze skarbem, a na koniec zostały obdarowane przez swoją dobroduszną bohaterkę „złotem" - takim słodziutkim.

                                                                                        mgr A. Skawińska

sobota, 09 maja 2015

    6 maja skorzystaliśmy z oferty Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie i uczestniczyliśmy w warsztatach muzealnych „Czerwone korale – magia krakowskiej biżuterii". Po wysłuchaniu ciekawostek dotyczących biżuterii w dawnych czasach dzieci samodzielnie wykonały sznur korali dla swoich mam (zbliża się przecież ich święto). Z zapałem malowały, a potem nawlekały na sznurek w uporządkowanej kolejności - „Proste!"- powiedziały maluchy, dopóki nie zabrały się do pracy. Oczywiście udało się! Następnie spacer po skansenie wyzwolił wspomnienia z poprzednich wizyt i warsztatów („A pamięta pani - w tej stodole młóciliśmy cepem, a w tych ulach oglądaliśmy plastry miodu, a w tamtej chałupie jest stara szkoła, o - wiedziałam, że tu był ten drewniany plac zabaw...).
     Taka wycieczka to także doskonały trening samodzielności, jak choćby dbania i pilnowania własnych rzeczy lub  rozsądnego wydawania pieniędzy na pamiątki. Jak widać, najlepszą pamiątką jest pamięć! Informacja dla ciekawych: kiedyś korale robiono z ciasta chlebowego!

                                                                             mgr A. Skawińska
 

niedziela, 22 marca 2015

    Uroczystości z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka wpisały się na stałe w harmonogram imprez naszej szkoły. W tym roku taka uroczystość odbyła się 25 stycznia w Domu Ludowym w Graboszycach pod patronatem honorowym Burmistrza Zatora.  Bezpośrednio po mszy świętej zaproszeni goście tłumnie zjawili się na imprezie, sala była wypełniona po brzegi. Na wstępie p. dyrektor Bogumiła Chmielowska  powitała zaproszonych gości i złożyła serdeczne życzenia wszystkim Seniorom.  Z kolei głos zabrali Burmistrz Zatora- P. Z. Biernat, Przewodniczący Rady Miejskiej w Zatorze – P. S. Orlicki i Sołtys Graboszyc – P. J. Semik, którzy skierowali wiele ciepłych i serdecznych słów do naszych seniorów, życząc im przede wszystkim zdrowia i długich lat życia. 
 Punktem kulminacyjnym imprezy były występy artystyczne uczniów naszej szkoły przygotowane przez p. A. Skawinską, Z. Madej i W. Grabowską. W tym roku dominował taniec. Najpierw wystąpili uczniowie z kółka tanecznego, którzy  zaprezentowali dwa tańce: „Lalki” i „Nudę”, do których stroje oraz  choreografię opracowała P. A. Skawińska. Następnie uczniowie klas 0-III zaprosili zebranych w podróż po Europie w przygotowanym przez siebie przedstawieniu. Myślą przewodnią przedstawienia był pociąg, który przemieszczał się po Europie. „Aktorzy” prezentowali kolejne stolice europejskie, najważniejsze zabytki, ciekawe miejsca, a w szczególności charakterystyczne tańce dla danego kraju. Widzowie mogli obejrzeć kankana-taniec francuski, zorbę- taniec grecki czy hiszpański taniec torreadorów. Wszyscy tancerze wystąpili w pięknych, kolorowych, charakterystycznych strojach dla danego tańca czy regionu. Na scenie było barwnie, kolorowo i wesoło. To było wspaniałe widowisko!
   Na zakończenie programu wystąpiły dziewczęta z chóru prowadzonego przez p. K. Jabcoń, które zaśpiewały piękne polskie kolędy, tym samym przenosząc zebranych w atmosferę świąteczną. Następnie uczniowie wręczyli swoim babciom i dziadkom przygotowane własnoręcznie prezenty, a najstarsi seniorzy tradycyjnie już otrzymali bombonierki z czekoladkami. Później w miłej atmosferze mogli spożyć przygotowany przez rodziców obiad, zjeść coś słodkiego, porozmawiać ze znajomymi. Na następną imprezę zapraszamy za rok!

                                                                                      p. Wiesława Grabowska

poniedziałek, 23 lutego 2015

     Początek roku kalendarzowego kojarzy się nam z okresem karnawałowym, czyli zabawą. Tradycyjnie w naszej szkole odbyła się dyskoteka. Mile widziane były stroje karnawałowe. W grupie uczniów młodszych królowały przebrania z różnych bajek i baśni. Niektóre buzie ukryte były pod maseczkami. Trudno było odgadnąć, kto to jest! Wodzirejem  zabawy dla maluchów była pani Ania Skawińska. Nie miała chwili wytchnienia. Pojawiły się tańce nowoczesne, a również taniec dworski. Pod koniec zabawy każdy uczestnik musiał się przedstawić i powiedzieć, z jakiej bajki  ma przebranie. Ostatecznie po prezentacji wybrano króla i królową balu. Tym razem korona przypadła Dawidowi Zającowi i Adzie Skawińskiej.Uczestnicy klas starszych również nie zapomnieli o przebraniach. Było kolorowo i zabawnie. Niektórzy doskonale ucharakteryzowani: Szymon Skawiński - uczeń klasy VI – król balu zaprezentował się w stroju pirata, królowa  – Roksana Leśniak uczennica klasy V była słynną Pippi. Oprawę  muzyczną  przygotował:  Patryk Legin (uczeń klasy III gimnazjum) i absolwent naszej szkoły - Bartek Tłomak.                               
     Należy się podziękowanie także paniom z Rady Rodziców, które przygotowały
dla uczestników smaczny poczęstunek.

                                                                               opiekun samorządu - p. Dorota Strzelec

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl statystyka