Internetowa gazetka uczniów Zespołu Szkół im. M. Konopnickiej w Graboszycach
sobota, 19 września 2015

    1 września to dzień niezwykle ważny, zwłaszcza dla tych, którzy idą do szkoły po raz pierwszy. Jednak „pełnoprawnymi” uczniami stają się oni dopiero w momencie pasowania poprzedzonego złożeniem ślubowania.
    Uroczystość przyjęcia pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej w Graboszycach      do grona jego uczniów odbyła się 1 września br. Zanim jednak nastąpiła ta najważniejsza chwila, młodzi adepci wiedzy zaprezentowali zgromadzonym rodzicom, gronu pedagogicznemu oraz koleżankom i kolegom, przygotowany pod kierunkiem nauczycielek -  Wiesławy Grabowskiej i Katarzyny Jabcoń,  program artystyczny. Bystrzaki (bo taką nazwę wybrali dla siebie pierwszoklasiści) pokazały, że w pełni zasługują na tę nazwę. 
    Przygotowane i zaprezentowane przez nich wiersze oraz piosenki odnosiły się zarówno do czekających naszych najmłodszych zajęć szkolnych, jak i  kontaktów z kolegami. Pierwszoklasiści  podkreślali, iż mają poczucie świadomości narodowej i kochają swoją Ojczyznę.  Po programie artystycznym uczniowie złożyli uroczyste Ślubowanie,               a następnie p. dyrektor pasowała ich na uczniów Szkoły Podstawowej w Graboszycach.
    Splendoru całej uroczystości dodała wspaniała scenografia oraz zakupione specjalnie na tę okazję stroje, zwłaszcza zaś fantastyczne błękitne birety. Jednak „pierwszaki” najbardziej ucieszyły się z „rogów obfitości”, którymi obdarowali ich rodzice.
    Sądzę, iż dzień ten zostanie na długo w pamięci nas wszystkich.

                                                                                      p. Wiesława Grabowska


poniedziałek, 29 czerwca 2015

         14 maja w naszej szkole odbyła się uroczystość Nauczycielskiego Dnia Pamięci                  i Pokoju.
     Na to wydarzenie przybyło wiele gości, m.in. przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego, Kuratorium Oświaty, gminy Zator. Pojawili się także emerytowani nauczyciele pracujący kiedyś w Graboszycach oraz rodzice. Najpierw wprowadzono poczty sztandarowe oraz zaśpiewano hymn Polski - „Mazurka Dąbrowskiego". Następnie głos zabrała pani dyrektor, która powitała gości. Po krótkiej przemowie zaprosiła wszystkich na montaż słowno - muzyczny przygotowany przez panie Katarzynę Jabcoń oraz Marzenę Tomiak. Motywem przewodnim występu były kwiaty, a w szczególności czerwone maki, które dostali goście obecni na uroczystości. Szkolny chór wzruszająco wykonał wszystkie pieśni patriotyczne do akompaniamentu pianina. Grał na nim pan Jakub Żemła. Wiersze oraz fragmenty prozy zaprezentowane przez naszych uczniów poruszyły gości. Później nastąpiła podniosła chwila, podczas której syn Jana Szklarza - pan Andrzej Szklarz przekazał na ręce pani dyrektor pamiątki po zmarłych rodzicach. Następnie wszyscy przemaszerowali przed głaz z tablicą upamiętniającą śmierć byłego kierownika szkoły. Tam zaśpiewano uroczyście „Rotę". Później goście złożyli pod pomnikiem pamięci kwiaty i znicze.
      Po oficjalnym zakończeniu wszyscy przybyli mogli podziwiać tablice, na których w skrócie została przedstawiona historia szkoły. Warto było również zobaczyć prezentację multimedialną na temat działalności i funkcjonowania naszej placówki.

                                                                Daria Twardowska - uczennica klasy III gimnazjum


niedziela, 28 czerwca 2015

     9 czerwca byliśmy na wycieczce w Krakowie. Przy szkole zebraliśmy się o godzinie 8.00. Kilka minut później już jechaliśmy do tego miasta.
     Pierwszym punktem był rejs statkiem po Wiśle. Wszystkim bardzo się to podobało. Następnie zwiedziliśmy Katedrę Wawelską. Widzieliśmy tam Dzwon Zygmunta i groby znanych Polaków. Potem w Kościele Mariackim dowiedzieliśmy się, że główny ołtarz wykonał  Wit Stwosz,a malowidła na ścianach odnawiał m.in. Jan Matejko. Na wycieczce podobał nam się też Uniwersytet Jagielloński oraz Brama Floriańska. W drodze powrotnej zrobiliśmy postój w McDonaldzie, aby coś zjeść.
      Wrażenia z tej wycieczki są bardzo pozytywne. Dobrze, że mieliśmy okazję wziąć w niej udział.

                                                                     Julia Stybak - uczennica klasy V    Ponowna wizyta w maju w chłopskiej chałupie wygiełzowskiego skansenu - tym razem uczniowie klas IV - VI. Odbyły się tu zajęcia muzealne dotyczące zapomnianych              i nieznanych zabaw oraz zabawek pradziadków.
  Po edukacyjnej i wychowawczej prelekcji uczniowie wykonali koniki na patykach, szmaciane lalki ze skrawków tkanin, bawili się drewnianymi rowerami, konikami         na biegunach, a także próbowali sprawnościowych gier z wykorzystaniem metalowych obręczy, mimo że z nieba siąpił deszcz.

                                                                                 mgr A. Skawińska

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl statystyka