Internetowa gazetka uczniów Zespołu Szkół im. M. Konopnickiej w Graboszycach
niedziela, 22 listopada 2015

  10 listopada br. w naszej szkole odbył się Dzień z Technologią. Uczniowie klasy II gimnazjum wraz z opiekunami zaprezentowali swoim kolegom z gimnazjum oraz ze szkoły podstawowej możliwości wykorzystania Technologii Informacyjno - Komunikacyjnej do nauki języków obcych.
   Klasa II gimnazjum podzieliła się na grupy. Każda wyszukała i opracowała w domu ciekawe strony internetowe, programy oraz aplikacje, za pomocą których w każdej chwili i miejscu można uczyć się słówek, poznawać gramatykę, doskonalić umiejętność słuchania oraz pisania w języku obcym.
   Uczniowie wykonali również plakaty informujące o terminie i miejscu wydarzenia. Niektóre z nich powstały w programie Paint. Aby konsultować się z nauczycielami oraz pozostałymi członkami grupy, utworzone zostały specjalne grupy na portalu społecznościowym Facebook.
    W dniu wydarzenia uczniowie klasy II przedstawili krótkie prezentacje swoich aplikacji, pokazali pozostałym uczniom, w jaki sposób można je zainstalować i opisali, jak wykorzystywać do nauki. Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę. W tym dniu wszyscy przynieśli do szkoły smartfony i tablety, więc każdy uczeń miał okazję wypróbować nowo poznaną aplikację. A były to między innymi strony internetowe do nauki słownictwa: angielskie słówka.pl, my word book 2, duolingo, ling ling, elector, busuu, niemieckie słówka.pl, programy wspomagające umiejętność słuchania oraz pisania: english attack, lyrics training, voki, a także z ćwiczeniami gramatycznymi: learning apps.
     Uczniowie z zaciekawieniem słuchali swoich starszych kolegów i i krok po kroku poznawali nowoczesne narzędzia ułatwiające naukę języków obcych. Wszyscy pracowali z wielkim zaangażowaniem. Dodatkową atrakcją był konkurs z użyciem kodów QR. Za rozszyfrowanie i wykonanie zadania uczniowie otrzymywali ocenę z aktywności.
   Wszyscy zgodnie uznali to wydarzenie za atrakcyjne i zachęcające do używania technologii informacyjno - komunikacyjnej na co dzień.

                                                                         p. Maria Smreczyńska


 

      We wrześniu i październiku nasi najmłodsi uczniowie wzięli udział w projekcie ekologicznym pt. „Potwór Śmieciotwór”.
   Poprzez świetną zabawę dzieci z przedszkola i klas  1-3 szkoły podstawowej nauczyły się segregować śmieci. W świat ekologii wprowadziły nas specjalne książeczki, w których znalazły się kolorowanki, zadania oraz opowiastki na temat ekologicznych źródeł ogrzewania, szkodliwych dla środowiska spalin czy zanieczyszczeń wody. Potwór Śmieciotwór zaproponował rozwiązania, które mogą uratować nasze środowisko, m. in. sadzenie drzew, krzewów, kwiatów, tworzenie kompostów, uczestniczenie w akcjach sprzątania Ziemi czy chociaż wtórne wykorzystanie odpadów.
   Powszechnie wiadomo, że niepotrzebny papier można zmienić w nowy zeszyt, a szklaną butelkę w szklankę lub w słoik. Ale czy każdy wie, że  z większej ilości butelek plastikowych po wodzie mineralnej może powstać polar na zimę lub plecak, rury kanalizacyjne, a nawet narzędzia malarskie? Dzieci już się o tym dowiedziały!

                                                                                  p. Katarzyna Jabcoń
sobota, 14 listopada 2015

  16 października 2015 roku na hali Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zatorze odbyły się gminne zawody w halowej piłce nożnej. Nasza szkoła była reprezentowana przez 4 drużyny w kategorii dziewcząt i chłopców szkół gimnazjalnych oraz podstawowych.
  Po bardzo zaciętej rywalizacji w kategorii dziewcząt szkół podstawowych w ostatniej minucie szala zwycięstwa przechyliła się na korzyść drużyny ze szkoły podstawowej w Zatorze. Tym samym zajęliśmy II miejsce. Podobnie nasi chłopcy, tu wydawało się, że wygramy rywalizację z Zatorem, bo cały czas wychodziliśmy na prowadzenie, jednak nie potrafiliśmy utrzymać koncentracji i ostatecznie nieznacznie ulegliśmy drużynie z Zatora 4 : 3, zajmując II miejsce. W kategorii chłopców szkół gimnazjalnych byliśmy faworytem turnieju. Mecz z Zatorem rozpoczął się jednak od ataków gospodarzy i niestety po błędzie indywidualnym straciliśmy bramkę . Mimo że to my atakowaliśmy oraz mieliśmy wiele sytuacji do strzelenia bramki, kontra przeciwników był skuteczna i przegrywaliśmy 2 : 0. Wtedy zaczęły się nerwy w naszej drużynie, jednak dążyliśmy do wyrównania. Udało nam się zmniejszyć przewagę i do końca goniliśmy wynik, jednak zabrakło skuteczności. Przegraliśmy niestety 4 : 3. Swoje umiejętności i przewagę udowodniliśmy, grając skutecznie z drużyną z Podolsza, łatwo wygrywając 4 : 1 .
  Ostatecznie zajęliśmy II miejsce w turnieju. W kategorii dziewcząt z gimnazjum rywalizacja toczyła się głównie o II miejsce, gdyż drużyna z Zatora była zbyt silna fizycznie. Na szczęście mecz z Podolszem zakończył się remisem. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

                                                               nauczyciel wych. fiz.- A. Nowokuński

20:38, superbuda , Sport
Link Dodaj komentarz »

  30 września na boisku LKS Zatorzanka odbyły się gminne zawody sportowe w indywidualnych biegach przełajowych szkół podstawowych i gimnazjum. Naszą szkołę reprezentowało 21 uczniów. Były to eliminacje do zawodów powiatowych. Awans otrzymywało po 6 uczniów z każdego rocznika w kategorii chłopców i dziewcząt. Uczniowie ZS w Graboszycach spisali się znakomicie - kilkunastu z nich uzyskało awans do zawodów powiatowych.
 2 października  w Oświęcimiu miały miejsce powiatowe zawody sportowe w indywidualnych biegach przełajowych. Naszą szkołę reprezentowało 9 uczniów z podstawówki i gimnazjum. Dwoje z nich spisało się znakomicie. Katarzyna Szczygieł z klasy pierwszej gimnazjum zajęła V miejsce, natomiast Bartłomiej Miętka stanął na podium, otrzymując III miejsce w powiecie. Oboje uzyskali awans do zawodów wojewódzkich.
 7 października w Nowym Targu odbyły się wojewódzkie finały w indywidualnych biegach przełajowych w ramach Małopolskiego Systemu Współzawodnictwa dzieci i młodzieży. Naszą szkolę reprezentował Bartłomiej Miętka - uczeń klasy szóstej szkoły podstawowej oraz Katarzyna Szczygieł - uczennica klasy pierwszej gimnazjum. Oboje uzyskali awans podczas zawodów powiatowych, zajmując odpowiednio trzecie i piąte miejsce, co już było wspaniałym wynikiem. Rywalizacja w Nowym Targu stała na bardzo wysokim poziomie i w zawodach w każdym biegu brało udział ponad 100 dzieci. Dla naszej dwójki to była próba charakteru i chęć sprawdzenia swoich możliwości. Bartłomiej Miętka zajął 20 miejsce na 110 uczestników,a Katarzyna Szczygieł - 78 na 106 dziewcząt. Biorąc pod uwagę fakt, że nasi uczniowie na co dzień nie trenują lekkiej atletyki, uważam, że poradzili sobie bardzo dobrze.

                                                               nauczyciel wych. fiz.- A. Nowokuński


20:28, superbuda , Sport
Link Dodaj komentarz »
Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl statystyka