Internetowa gazetka uczniów Zespołu Szkół im. M. Konopnickiej w Graboszycach
Blog > Komentarze do wpisu

Z szopką po kolędzie

Pod koniec 2012 r. w naszej szkole została ożywiona  dawna graboszycka tradycja. 

Znaleziono na strychu lalki do szopki, z którą kilkanaście lat temu chodzili strażacy po kolędzie. Były w opłakanym stanie. Pan Stanisław Stybak-stolarz ratował drewniane lalki – doklejał nosy, uszy, a niektórym „naprawiał” całe twarze. Wyrzeźbił także 30 par nowych dłoni. Panie seniorki  z KGW w  Graboszycach  wróciły lalkom życie, ozdobiły je w piękne stroje. Szopka została pięknie odtworzona przez pana Stanisława Stybaka. Pani Maria Madej napisała tekst dla kolędników (czyli nas) i spotykała się po lekcjach  z chętnymi uczniami (Kamil Gzela, Szymon Gębacz, Rafał Gonciarczyk, Andrzej Pudlik, Krzysztof Steczek, Patryk Adamik, Rafał Woźniak i Daria Kajfasz). Przez długi czas ćwiczyliśmy sposób wypowiadania swoich kwestii. Gdy już wszyscy nauczyli się tekstu, przeszliśmy do nauki animacji. To było coś nowego. Długie próby dały efekt.

Nasz pierwszy występ odbył się podczas wigilii szkolnej w ZS Graboszyce. Wszystkim się podobało, ale my nie byliśmy do końca zadowoleni, ponieważ czuliśmy małe niedociągnięcia. I byliśmy tego świadomi.

Podczas następnych  kilku prób zostało to zniwelowane i mogliśmy ze spokojem wystąpić w Domu Ludowym w Graboszycach 6 stycznia 2013 r.  Zebrani przyjęli nasz występ z aplauzem.

Zachęceni pierwszymi ocenami zgłosiliśmy nasz udział w VIII Przeglądzie Przedstawień Jasełkowych w Zatorze. Mieliśmy duże nadzieje na pierwsze miejsce, ponieważ takiego występu nie było tam od wielu lat. Występ wypadł świetnie! Wygraliśmy!  Zdobyliśmy I miejsce! W nagrodę otrzymaliśmy dyplom i dużego anioła. Gazeta „Życie Zatora” oceniła nasz występ jako fenomenalny.

Zachęceni sukcesem zdecydowaliśmy się na występ w Zatorskim Caritasie w pierwszy dzień ferii.  Tam również zostaliśmy bardzo dobrze przyjęci, a występ zakończył się wspólnym śpiewaniem kolęd. Jeszcze tego samego dnia, nie tracąc ani chwili zapakowaliśmy szopkę do wozu strażackiego i pojechaliśmy do domu pana Kazimierza Leśniaka, który w młodości był aktywnym strażakiem i chodził po kolędzie z innymi.  Obecnie jeździ na wózku inwalidzkim i bardzo chciał zobaczyć szopkę. Nie spodziewaliśmy się, że nasz występ będzie  przyjęty ze łzami w oczach.

Ostatni występ grupy kolędniczej odbył się w Domu Ludowym w Graboszycach z okazji Dnia Seniora. Nasze kolędowanie zakończyły szczere i odrobinę humorystyczne życzenia dla naszych babć i dziadków. Salwy śmiechu i gromkie brawa zebranych udowodniły, że warto było poświecić trochę naszego czasu i ferii zimowych.

Czujemy satysfakcję z tego co robiliśmy, a przy okazji jesteśmy dumni, że to właśnie my możemy kontynuować tą przepiękną tradycję chodzenia po kolędzie z szopką.

Rafał Woźniak, Krzysztof Steczek, Kamil Gzela


wtorek, 19 lutego 2013, superbuda

Polecane wpisy

  • Dzień Seniora Graboszyce 2016

    17 stycznia 2016 r. w Domu Ludowym w Graboszycach odbył się Dzień Seniora. Na uroczystość zostali zaproszeni dziadkowie i babcie naszych uczniów z różnych miejs

  • Dzień z Technologią w naszej szkole

    10 listopada br. w naszej szkole odbył się Dzień z Technologią. Uczniowie klasy II gimnazjum wraz z opiekunami zaprezentowali swoim kolegom z gimnazjum oraz ze

  • Noc Naukowców Kraków 2015

    25.09.15r wszystkie klasy gimnazjum pojechały do Krakowa na Noc Naukowców. Pierwszym celem naszej wycieczki był Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosow

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl statystyka